17 Nisan 2024

Şarj İstasyonu Nedir ve Nasıl Kurulmalıdır? Kurulum Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Elektrikli araç şarj istasyonu, araçların güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlayan elektronik yapılara sahip ünitelerdir. Bu üniteler ilk etapta bulunduğu yer veya bağlandığı tesisattan enerjisini sağlar. Bu ünite cihaz ile haberleşme sonucunda aracın sağlıklı şekilde bataryasının dolmasını sağlar. Böylece aracınızın şarjı bataryası istenilen seviyeye kadar dolmuş olur. Şarj istasyonları iki tipe ayrılır. AC ve DC şarj istasyonları şeklinde iki grupta incelenebilir.         AC Şarj İstasyonları

Bu tip şarj istasyonları aracın içinde bulunan dönüştürücü sayesinde aracın bataryasını doldurur. 3,7 – 7,4 kW monofaze ve 7,4 – 11 – 22 kW Trifaze şeklinde modelleri mevcuttur. Ancak bazı cihazlarda bu değerleri uygulama sayesinde kullanıcı kendisi ayarlayabilir. Kullanıcı kurulum yapılmasını istediği yerin alt yapısına göre cihaz seçmelidir. Ticari ve Bireysel kullanımı vardı. Halk arasında Yavaş Şarj olarak geçmektedir.

         DC Şarj İstasyonları

Bu tip şarj istasyonları enerji dönüşümünü kendi içinde sağlar. Bu sayede yüksek güçte aracın bataryasının dolmasını sağlar. 30 kW ve 400 kW arasında güç değerlerine sahip olurlar. Genellikle ticari kullanım için kurulum yapılır. Halk arasında Hızlı Şarj istasyonları olarak geçmektedir.

Şarj İstasyonu Kurulumu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

·        Öncelikle almayı düşündüğünüz cihaz firması ile iletişime geçip alt yapı da istenilenleri öğrenmelisiniz. Her cihaz için farklı bir talep olabilir.

·        Cihazı almayı düşündüğünüz firma veya çalışmış olduğunuz elektrik firmasından kurulum yapılacak yer için keşif talep ediniz.

·        Keşif sonrasında size yönlendirmeler sonucunda cihazınızı temin ediniz.

·        Cihaz için alt yapı da doğru kablo kalınlığını tespit ediniz.

·        Şarj istasyonları için en kritik veri topraklama değeridir. Kurulum yapılacak topraklama değerlerini ölçtürünüz.

·        Kullanılan malzemelerde kaliteli ürün tercih ettiğinizden emin olunuz.

·        Gerekli durumlarda Bölgenizin Elektrik Dağıtım şirketine başvuru yaparak güç yükseltmesi yapınız.